14. – 17.11.2020 Vzpomínka na Sametku

Letos jsme se kvůli anti-covidovým opatřením nemohli vydat za skautskými brášky a sestřičkami do Vrchlabí. Nemohli jsme si tamních uličkách tradičně prožít “Sametku”, inspirativní, dobrodružnou a poučnou hru, která se váže k revolučnímu roku 1989, k 17. listopadu. Zavzpomínali jsme si tedy na Sametku alespoň malinko u nás, v naší vlastní společné venkovní hře. Každý hrál ovšem sám (maximálně ve dvou či s rodinou), a to v čase, jenž si v rozmezí čtyř dní zvolil. Účastníci se ocitli v osmdesátém devátém a hledali na pěti místech po obci Mostek požadavky z petice “Několik vět”. U jejího zrodu stál před 31 lety Václav Havel, tehdy ještě opakovaně vězněný disident, v mládí skautující pod přezdívkou Chrobák. Všichni hráči museli dbát na to, že platí zákaz shromažďování, skauting je komunisty zakázán, o šíření demokratických myšlenek ani nemluvě. Každý, kdo 7 bodů z petice nalezl, posléze vytištěný text na společném archu podepsal, vyzvedl si trikolóru, svíčku a mohl oslavit úspěšný boj za svobodu a demokracii :-).